SUM 41

"Historie"

!!! Přejít na skupinu The Offspring >>

Historie

Členové

Deryck Jason Whibley

Narodil se 21. 3. 1980 v Ajaxu v Ontariu v Kanadě. Nepoznal svého otce, jeho matka je zdravotní sestra a nemá žadného sourozence. Jeho ženou je Avril Lavigne. V kapele zpívá, hraje na kytaru, na klavír a je textař kapely. Jeho přezdívky jsou Bizzy D, Gunner Gunner (v alter ego kapele Pain for Pleasure) a Sven (z The Sums - Still Waiting). Spolu se Steavem je zakladatel kapely. Vedle hudební tvorby se Deryck "proslavil" i podivným a zřejmě nijak hlubokým vztahem s Paris Hilton. Ale říká o sobě, že je plachý a klidný. Řekl o sobě: "Pokud jsou v místnosti tři lidé, neumím komunikovat. Jakmile jich však jsou tisíce a mám mikrofon, mohu mluvit celou noc." V červnu 2005 se zasnoubil s kanadskou rockerkou Avril Lavigne a rozšířili se drby, že spolu dokonce čekají potomka. Toto tvrzení ale bylo později vyvráceno. Dne 15. července se před 110 hosty nedaleko Los Angeles tajně vzali.

Steven Martin Jocz

Narodil se 23. 7. 1981 v Hasbru v Ontariu v Kanadě. Jeho otec je rocker v kapele Covenet. V kapele hraje na bicí a je zpěvák v kapele Pain for Pleasure. Jeho přezdívky jsou Stevo 32, Pain (ve skupině Pain for Pleasure) a Sergio v The Sums. Spolu se Deryckem je zakladatel kapely. V kapele je bubeník a na bicí hraje většinou bosý. Je prý nejdivočejším členem kapely. Je také frontman v metalové skupině alter ego Pain for Pleasure, v níž je zpěvák.

Dave Nizaam Baksh

Narodil se 26. 7. 1980 v Torontu, Ontario, Kanada. Rodiče imigrovali z Guayany. Jeho manželka se jmenuje Jenn (Janice). V kapele hraje na kytaru a zpívá. Jeho přezdívky jsou Dave Brownsound - prý podle toho, že když se narodil měl hnědý vlasy (brown) a sound podle toho, že vydává zvuk na svou kytaru (sound = zvuk). Přesně to řekl takhle: "I came out of my mom and I was brown and I make sound on my guitar." Dále přezdívka Hot Chocolate, Pleasure (v alter ego kapele Pain for Pleasure) a Holmes z The Sums. Ke kapele přišel jako třetí a před vstupem hrál v několika neznámých kapelách jako např.: A.N.D.P., Anatomy, Embodiement, Doors Of Draven atd. V roce 2006 odchází z kapely a chystá se hrát v metalové kapele se svým bratrancem Vaughnem s názvem Lalem Brown Brigade. Vyjádřil se v jednom rozhovoru k odchodu následovně: "Nejtěžší rozhodnutí bylo, zda mám odejít nebo být na škodu téhle kapele. A tak jsem to udělal pro fanoušky", řekl Dave. "Bylo by opravdu nefér, stávkovat a jednat tímto způsobem s klukama, kterých si opravdu vážím. To by bylo naprosto sprosté a to bych v žádném případě nechtěl."

Jason Paul McCaslin

Narodil se 3.9. 1980 v North Yorku v Ontariu v Kanadě. Ve skupině hraje na basovou kytaru. Jeho přezdívky jsou Cone (na střední pojídal často "Cones" - zmrzlinové kornoutky), Sniper (v Pain for Pleasure) a Thurston (v The Sums - Still Waiting) Svou první kytaru dostal Cone ve 14 letech. Než se ale stal basovým kytaristou v Sum 41, přivydělával si jako uklízeč v kině. K Sum 41 se připojil až v roce 1999, kdy nahradil odcházejícího Marka Spicoluka, jež se rozhodl hrát v kapele Avril Lavigne. Podle Conova názoru je právě on tím pravým důvodem, proč nahrávací studio Island Records měsíc poté podepsalo se Sum 41 smlouvu. Nemá rád rap a je v kapele nejtižší.

Historie skupiny

Vznik

Seskupení vzniklo v roce 1996 v Ajaxu, což je v periferii Toronta. Založili ji kytarista a zpěvák Deryck Whibley a bubeník Steve Jocz. V témže roce přišel ještě kytarista Dave Baksh. Do roku 1999 se vystřídá několik baskytaristů, až přišel Jay McCaslin, který vystřídal Marka Spicoluka (odešel hrát do kapely k Avril Lavigne). Název vznikl podle toho, že kapela vznikla ve 41. dnu léta a sum je zkráceně summer (léto).

První album "Half Hour of Power" bylo vydáno společností Island Records v roce 2000. Název proto, že album má necelou půlhodinu v překladu název totiž znamená "Půlhodina síly." Album má 11 skladeb a obsahuje již hit "Summer," který byl později vydán i na albu "All Killer No Filler." Díky tomuto albu mohli koncertovat se skupinami jako je The Offspring, či Blink 182.

All Killer No Filler

Vychází opět u Island Records v květnu roku 2001. Album mělo celosvětový úspěch a prorazilo nejřív se singlem Fat Lip. V hitparádě TRL na MTV se dostalo nakonec na první pozici. Vyrazili jako předkapela na turné s Blink 182 a nakonec uspořádali i vlastní turné. Natočili klipy Fat Lip, Motivation, In Too Deep, Pain for Pleasure. Jejich písně se dostali i do filmů jako je třeba Prci, prci, prcičky či Spiderman.

Does This Look Infected?

Vychází roku 2002. Skupina se od začátku výrazně zlepšila a propracovala jak hudbu tak i texty. Zpěvák kapely se k albu vyjádřil, že při něm asi moc koukal na CNN, což ukazuje i první singl "Still waiting," který je reakcí na teroristický útok z 11. září 2001 na WTC. Po něm přišel další singl "The Hell Song," který je o jejich kamarádovi, který zjistil, že je HIV pozitivní. A nakonec singl "Over My Head (Better Off Dead)" a DVD "Sake Bombs And Happy Endings, Live In Tokyo"

V roce 2003 se Sum 41 podílejí na kompilaci Rock Against Bush písní Moron a "vypomáhají" Iggy Popovi s písní Little Know it All, vydaném na albu Skull Ring. Kapela se také začíná věnovat charitě. Při natáčení charitativního dokumentu proti útisku lidských práv v Kongu málem zahynou, když se dostanou do přestřelky. Naštěstí je zachrání jistý Kanaďan Chuck Pelletier z OSN, který nemá ani tušení kdo jsou. Slibují mu, když to přežijí, že po něm pojmenují své nové album, které mělo původně vyjít pod názvem Hot Blonde Snooter Sandwhich.

Chuck

Kongo bylo inspirací nejen k názvu, ale i k prvnímu singlu nové desky. Píseň We're All To Blame byla do světa vypuštěna už v srpnu 2004. Celého alba se pak fanoušci dočkali v říjnu téhož roku. Pak následovaly další singly Pieces a Some Say, včetně jejich videoklipů. Singlem se měla stát původně píseň No Reason, ale nakonec dostal přednost Some Say. Album je opět jiné než ta předchozí. Je na jednu stranu hodně tvrdé a na druhou se tam najdou téměř popové písně.

2005

V první polovině roku 2005 se SUM 41 věnují spíše koncertům a filmu. Například dokument Punk's Not Dead a také v komedii Dirty Love. V listopadu také vychází na DVD dokument Rocked: Sum 41 in Congo. Tou dobou také kapela oznamuje menší tvůrčí pauzu a plánované nové album, které mělo vyjít v průběhu roku 2006 se odsouvá na blíže neurčenou dobu. Fanoušci jsou alespoň uspokojeni živým albem Happy Live Surprise, které je zaznamenáno z předchozí Go Chuck Yourself Tour, a které vychází koncem roku 2005 v Japonsku. Ve zbytku světa se živák objevuje v březnu roku 2006 pod názvem Go Chuck Yourself.

Po roce 2005

V květnu 2006 se po téměř desetiletém působení rozhodl kapelu opustit kytarista Dave Baksh. Svůj odchod připisuje rozdílným pohledům na další tvorbu kapely. Samotný odchod z kapely byl ale přátelský, protože ostatní členové tušili, že to někdy přijde a první co mu popřáli bylo aby byl šťastný. Zároveň Dave zakládá se svým bratrancem Vaughnem Lalem kapelu Brown Brigade, která bude hrát klasický metal - hudbu, která je Daveovému srdci mnohem bližší. Zbytek kapely také dodává, že budou hledat náhradu pouze pro koncertní účely. Nechtějí, aby byl případný budoucí kytarista plnohodnotným členem kapely což znamená, že by se neměl objevit ve videoklipech ani na oficiálních fotografiích.

V půlce roku 2006, kdy Sum 41 začínají pracovat na novém albu, se Jay "Cone" McCaslin zároveň začíná intenzivně věnovat svému vedlejšímu projektu The Operation - později přejmenovaný na The Operatin M.D., který založil s Toodem Morse, jenž působil v kapelách H2O nebo Juliette And The Licks. Svou první desku We Have An Emergency vydávají 20. února 2007.

Underclass Hero

V červenci roku 2007 vychází další album s názvem Underclass Hero. Album je opět o něco jiné. Skorometal vystřídali i pomalejší písně, které sahají až pomalu do popu.